Technologia liposomalna – przyszłość w suplementacji

Dodano 2022-12-02

Czym są liposomy?

  • To bardzo małe cząsteczki o budowie hydrolipidowej, których kształt przypomina pęcherzyk.
  • Ta struktura może zawierać wewnątrz wodne roztwory różnych substancji, a jej budowa przypomina cząsteczki naturalnie występujące w ludzkim organizmie.
  • Wiele badań przeprowadzonych na strukturach liposomalnych wykazało, że za sprawą ich podobieństwa do ludzkich błon komórkowych znajdują one szerokie zastosowanie w farmacji, medycynie czy kosmetologii.
  • Niewątpliwie stanowi to o niezwykłej innowacji w branży suplementów, które w wielu przypadkach charakteryzują się niską biodostępnością i niską absorpcją substancji odżywczych. 

Co wyróżnia formy liposomalne?

Podstawową cechą preparatów liposomalnych jest ich wysoka biodostępność. 

Fosfolipidy, a zwłaszcza fosfatydylocholina są ważnymi składnikami błon komórkowych, jak i błon liposomalnych suplementu i w momencie kontaktu ze sobą formy liposomalne traktowane są przez komórki jako formy pokrewne i pożądane, dlatego tak chętnie łączą się ze sobą.

W skład suplementów liposomalnych FortisGO wchodzi fosfatydylocholina, która tworzy otoczkę wokół pęcherzyka liposomu. Spełnia ona dwie ważne role.  

Fosfatydylocholina chroni suplement zamknięty w otoczce liposomu przed agresywnym działaniem kwasu solnego i soków żołądkowych zapewniając dotarcie suplementu w sposób nienaruszony do jelita cienkiego. 

Następnie z jelita cienkiego poprzez krew i limfę suplement jest transportowany do tkanek i komórek. Kiedy liposom dotrze już do komórek, to z uwagi na fakt, że błona komórkowa jak i otoczka liposomu zbudowana jest z tej samej substancji i jako bliźniacza forma niezwykle chętnie łączą się ze sobą, pozwalając na uwolnienie substancji aktywnej do wnętrza komórki. Warto wiedzieć, że wiele oferowanych suplementów liposomalnych to produkty niskiej jakości, które nie gwarantują wysokiej absorbcji komórkowej.