Wszystko co musisz wiedzieć, aby prawidłowo się suplementować

Dodano 2022-12-02

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę podczas suplementacji?

Właściwa suplementacja wpływa na złożone procesy metaboliczne zachodzące w organizmie, stanowią ważny element medycyny żywieniowej. Najistotniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę:

  • Odpowiednia kolejność wprowadzenia witamin potrafi umożliwić maksymalne wykorzystanie ich potencjału.
  • Terapia mikroskładnikami nie powinna powodować żadnych szkodliwych skutków ubocznych ani interakcji z przyjmowanymi lekami
  • Należy ją stosować w racjonalnych dawkach przez określony czas w odpowiednich formach chemicznych

Kryteria osobnicze, które należy wziąć pod uwagę wybierając suplement diety:

Wiek 

Różne proporcje witamin potrzebne są dla dzieci, młodzieży, inaczej zaś dobierane są składniki preparatów dla osób starszych. Należy podkreślić, ż przyswajalność substancji odżywczych  spada wraz z wiekiem z powodu złego wchłaniania, który dotyka znaczny odsetek starzejącego się społeczeństwa. Ciało w okresie starzenia nie posiada już tak silnej zdolności do rozkładania oraz wchłaniania składników odżywczych z diety. Do tego dochodzi często brak apetytu związany z występującymi chorobami.

Płeć również warunkuje odmienne zapotrzebowanie na ilość składników odżywczych dostarczanych z dietą oraz suplementami. 

Styl życia

Osoby prowadzące bardzo intensywny tryb życia, dużo pracujące i narażone na stres, wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminy C, E oraz z grupy B, a przede wszystkim magnez. 

Aktywność fizyczna 

Osoby uprawiające sport w zależności od jego intensywności mogą mieć wyższe zapotrzebowanie na dane składniki. Ich regularne uzupełnianie jest niezbędne w procesie treningowym. Wszelkie niedobory wpływają na efektywność ćwiczeń i stan zdrowia. 

Sposób odżywiania 

To właśnie żywność, którą spożywamy na co dzień jest głównym źródłem wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Od rodzaju prowadzonej diety, czasem eliminacyjnej zależeć będzie dodatkowa suplementacja. 

Stan zdrowia i przyjmowane leki 

Obecność różnych jednostek chorobowych oraz współistniejących zaburzeń metabolicznych może wymagać całkowicie różnych planów suplementacyjnych. Ponadto często na zwiększone zapotrzebowanie wpływa przyjmowanie określonych leków np. metformina - niedobór B12. 

Wyniki badań laboratoryjnych - najważniejsze kryterium, którym powinniśmy się kierować, aby nie tylko dobrać substancje, ale również odpowiednią dawkę, adekwatną do niedoboru (więcej o badaniach w kolejnym artykule).

Masa ciała 

Inna dawka jest przewidziana, dla kogoś kto waży mniej, a inna dla kogoś kto waży więcej. 


Dlaczego suplementacja nie działa?

Wiele łatwo dostępnych preparatów może w żaden wyraźny sposób nie wpływać na organizm, z uwagi na bardzo niskie dawki substancji czynnych zawartych w większości aptecznych i drogeryjnych preparatów. Równie często jest to kwestia form witamin i minerałów jaka zastosowana została do produkcji – bardzo często stosowane są postaci o bardzo niskim poziomie wchłanialności, w formach syntentycznych lub o niskiej aktywności w ustroju, wymagające szeregu dalszych przemian by stać się wysokoaktywnymi formami substancji czynnych, gotowymi do wykorzystania w procesach zachodzących w organizmie. Niejednokrotnie osiągnięcie sensownych dawek podczas korzystania ze słabej jakości wyrobów wiązałoby się z koniecznością przyjęcia w jednej porcji nawet 10 kapsułek. Wiele tego pokroju preparatów zawiera także mnóstwo substancji balastowych, które są dodatkowym obciążeniem dla wątroby. 

Aby suplementacja mogła zadziałać potrzebna jest regularność i systematyczność! 72% Polaków zażywa suplementy diety, ale połowa z nich robi to nieregularnie, stąd nikłe szanse na uzyskanie terapeutycznego efektu. 


Jakie czynniki mają wpływ na opracowanie właściwego planu suplementacyjnego? 
Suplementacja mikroskładnikami odżywczymi czy wybór optymalnego preparatu zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta sprecyzowanych w oparciu o diagnostykę laboratoryjną, wywiad medyczno-żywieniowy i do indywidualnego obrazu klinicznego choroby. 
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze podlega indywidualnym zmianom (tzw. indywidualność biochemiczna), które mogą być jednoznacznie i obiektywnie ustalone w oparciu o laboratoryjne badania diagnostyczne. Należy przy tym podkreślić, że sytuacja wewnętrzna naszego organizmu nieustannie się zmienia i to co zostało raz dobrane i było dobrze tolerowane w pewnym okresie czasu, obecnie może być dla nas niedostosowane, a nawet wpływać niekorzystnie.
Witaminy czy związki mineralne dostępne są w wielu formach i dzięki temu możemy dobierać je z bardzo dużą precyzją, pod specyficzne potrzeby pacjenta, w zależności od tego co dokładnie chcemy osiągnąć. 

Podstawy dla każdego
Coraz częściej mówi się o tzw. podstawach suplementacyjnych dla każdego, do których należy przede wszystkim  witamina D, kwasy omega-3 (EPA i DHA) oraz magnez.